Kásler doktor és a tízparancsolat
Úgy látszik, hogy Kásler Miklós lesz az új Emberminiszter. Hogy ez jó-e vagy sem, azt nem tudom. Lesz-e politikai mozgástere? Lesz-e súlya a kormányban? Van-e bármiféle politikai szándék a magyar egészségügy fejlesztésére, előrelendítésére, a romlás megállítására? Mindezt nem tudjuk. Azt gondolom, hogy ha egy több évtizedes gyógyító múlttal rendelkező orvos bevállalja ezt a (halál)ugrást, hogy miniszter legyen, akkor minden bizonnyal csakis jobbító szándék vezetheti és ebben az értelemben csakis jobb lehet, mint elődje. Ennél többet korai lenne mondani.
A sajtó rögtön felemlegette Kásler doktor egyes megnyilvánulásait. Érdemes utánanézni, hogy ezek milyen mértékben kiragadott mondatok és mennyiben ellenőrzött forrásból származó megbízható értesülések. Nem foglalkoznék hát a nigériai AIDS-esekkel meg a hun magyar rokonsággal sem.
Beszélni kell viszont a tízparancsolat és a halálos betegségek kapcsolatáról. Kásler megfogalmazása nem politikus, nem politikailag korrekt forma. Egy, az élet-halál mezsgyéjéhez sokszor és régóta közel járó, egyébként hívő ember drasztikus megfogalmazása. Nem emeli fejét a saját kontextusa fölé, de így, sarkítva is rendkívül fontos igazságot fogalmaz meg. Olyasmit, amit egy népegészségügyi program keretében óvodától nyugdíjig és azon túl is hirdetni, tanítani és hangsúlyozni kellene mindenkinek. Mégpedig azt, hogy a nagy népbetegségek jelentős része viselkedési betegség. Persze nem mind. De 70-80 %-kal kevesebb tüdőrákos lenne, ha az emberek nem dohányoznának. A szájüregi és garat-gégerákok is sokkal ritkábbak lennének dohányzás és alkoholizmus nélkül. Jelentősen kevesebb lenne a szív-érrendszeri betegség (infarktus, sztrók, magas vérnyomás) ha az emberek nem dohányoznának, soványak lennének és sportolnának. Igen csekély számú májbeteg lenne, ha nem lennének köztünk alkoholisták. (Becslések szerint Magyarországon fél-1 millió alkoholista van!) A rákos megbetegedések száma is jóval alacsonyabb lenne, ha a fentiek teljesülnének. Nagy mértékű promiszkuitás és széles körben gyakorolt homoszexualitás nélkül alig lennének nemi betegségek (a HIV - AIDS fertőzést is beleértve). Ha a fizikai erőszakot nem tekintenénk elintézési módnak, valamint szabálykövetően közlekednénk és dolgoznánk sokkal kevesebb lenne a sérülések száma. Nem, nem tűnnének el a betegségek, csak mindenki egészségesebb, hosszabb életű és boldogabb lenne. Az egészségügy és a szociális ellátás is sokkal, de sokkal olcsóbb lenne a magyar társadalom számára. Ilyen egyszerű? Igen. Alapvető szokásaink jelentős mértékben meghatározzák az egészségünket is. A Tízparancsolat alapvető viselkedési szabályrendszer. Arra tanít, hogy tiszteld a másikat és ne bántsd. Élj felelősségteljesen. Mondhatni, ez a Tízparancsolat társadalmi tanítása. Ezek pedig nem vélemények, hanem tények. Makacs és komoly statisztikával alátámasztható tények. Kásler doktornak tehát igaza van. Lehet, hogy nem a legjobban kommunikálja ezt, lehet, hogy kevésbé tényszerű vagy tényekkel alátámasztott elméletek mellett beszél erről, de attól még a tény tény marad. Felelősek vagyunk egészségünkért. Ezek a tények pedig azért rendkívül értékesek, mert lehetőséget adnak arra, hogy végre legyen egy komoly, erős, lendületes és hatékony népegészségügyi programunk. Nincs száz százalékos megelőzés. De a tájékozottság fokozása, a közbeszéd alakítása, a jó üzenet sulykolása képest változást előidézni. Az egészségügyi költségek lefaragásának nem az a hosszútávú módja, hogy intézményeket zárunk be és a fizetéseket a legalacsonyabbak között tartjuk Európában, hanem az, hogy csökkentjük a betegségek előfordulási gyakoriságát, legalább azokban az esetekben, ahol ez lehetséges.